Dekabrystów 41B, 42-200 Częstochowa
+48 34 341 00 85
sekretariat@liftinvestment.pl
poniedziałek: 08:30 – 18:00
wtorek: 08:30 – 16:30
środa: 08:30 – 16:30
czwartek: 08:30 – 16:30
piątek: 08:30 – 15:30
sobota: ZAMKNIĘTE
niedziela: ZAMKNIĘTE

Formularz

Kontaktowy

Masz pytanie? Chcesz się znami skontaktować?

Wyślij swoje dane poprzez formularz, a nasz pracownik się z Tobą skontaktuje.

wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny lub mailowy celem przedstawienia oferty handlowej oraz oświadczam, że zapoznałam/em się z Polityką prywatności

Bezpłatna analiza Twojej sprawy w 24 godziny!

Czym różnią się ubezpieczenia OC i AC?

W gąszczu zagadnień związanych z ubezpieczeniem niejeden już mocno się pogubił.

Podstawowa różnica polega na obowiązku wykupienia polisy lub też jego braku oraz wysokością sum gwarancyjnych. OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej bezwzględnie wymagane na terenie całej Unii Europejskiej. Konieczność posiadania ważnego ubezpieczenia OC określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Z niej również wynika wysokość, tryb nakładania i dochodzenia opłat karnych. Wysokość sumy gwarancyjnej jest w tym przypadku również regulowana ustawą. Obecnie wynoszą 1,05 mln euro dla szkód majątkowych i 5,21 mln euro dla szkód osobowych (kwoty te dotyczą jednego zdarzenia). Polisa zawarta na terenie naszego kraju będzie ważna również w krajach UE. Jest to materialne zabezpieczenia na wypadek, kiedy jesteśmy sprawcą kolizji lub wypadku, a co za tym idzie szkody osób trzecich. Opłacona polisa pozwala nam spać spokojnie – cały koszt strat majątkowych oraz osobowych, jakie ponieśli poszkodowani pokryje nasz ubezpieczyciel. Istotne jest, że zakres ubezpieczenia OC jest u wszystkich ubezpieczycieli taki sam, zmienia się tylko cena.

Na wysokość składki wpływa wiele czynników, takich jak:

  • wiek i wartość pojazdu
  • wiek i staż posiadania prawa jazdy użytkownika (bądź najmłodszego z użytkowników) pojazdu
  • historia ubezpieczenia pojazdu (szkody zapisane na koncie lub zniżki za bezszkodową historię)
  • miejsce zamieszkania użytkownika pojazdu
  • marka, model i parametry pojazdu
  • stan cywilny użytkownika (tu decydują dane statystyczne dotyczące ilości wypadków w poszczególnych grupach

Co może nam grozić za brak ważnego ubezpieczenia pojazdu?

Kary za brak ważnej polisy OC są bardzo dotkliwe. Od lat obserwuje się tendencje do wzrostu mandatów za to przewinienie (w 2019 roku mandat wynosił 4500zł, aktualnie już 5600zł dla samochodów osobowych). Jeśli nie okażemy się dowodem zawarcia polisy OC w przypadku kontroli drogowej, musimy liczyć się z mandatem:
– 20% pełnej opłaty karnej, czyli 1120zł – do 3 dni bez OC
– 50% pełnej kwoty opłaty karnej, czyli 2800zł – od 4 do 14 dni bez OC
– 100%, czyli 5600zł – powyżej 14 dni bez ważnego OC.
Sytuacja o wiele bardziej komplikuje się, kiedy dojdzie do wypadku z naszej winy. W takim przypadku za spowodowane przez nas szkody zapłaci poszkodowanym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jednak następnie zwróci się do sprawcy wypadku o zwrot tych kosztów. A zdarza się, że są to koszty rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych, jeśli poszkodowani, oprócz szkód materialnych wymagają kosztownego leczenia i rehabilitacji. Taka sytuacja może nas zrujnować finansowo na długie lata. Dlatego bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz za innych uczestników ruchu drogowego. Większość firm ubezpieczeniowych przedłuża polisę automatycznie (i wysyła fakturę do zapłaty) oraz przypomina o kończącej się ochronie, jednak warto również samemu mieć na uwadze ten fakt.

Autocasco

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolnie, który chroni nas dodatkowo na wypadek szkody, kiedy sami jesteśmy jej sprawcą lub sprawca jest nieznany (np. szkody parkingowe). Suma gwarancyjna to zwyczajowo kwota, na jaką wyceniono pojazd. Czy warto zatem je wykupić, skoro nie jest to konieczny wydatek? Stare przysłowie mówi „Przezorny zawsze ubezpieczony” i jest w tym sporo racji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może nam się przytrafić. Autocasco to ochrona przed kradzieżą, uszkodzeniem w wyniku warunków atmosferycznych ( gradobicie, podtopienia, wichury). Zakres ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie do potrzeb właściciela pojazdu i wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki, co oczywiście wiąże się z odpowiednią ceną.

Co wpływa na wartość składki w przypadku AC?

Przede wszystkim:

  • wiek i wartość pojazdu
  • deklarowane miejsce parkowania (garaż, parking strzeżony/ niestrzeżony, własne podwórko)
  • zakres ochrony (sposób naprawy szkody, amortyzacja, udział własny)

Konkurencja na rynku firm ubezpieczeniowych jest spora, dlatego warto dobrze sprawdzić i porównać ceny i zakres proponowanej ochrony w przypadku ubezpieczenia AC. Świadomość zakresu proponowanej ochrony pozwoli uniknąć rozczarowań w przypadku zgłaszania szkody. Czytajmy dokładnie warunki ubezpieczenia, zadawajmy pytania agentom sprzedającym nam polisę, przemyślmy na spokojnie, który wariant będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. A możliwości i konfiguracji jest naprawdę wiele, zatem warto przemyśleć, jakiej ochrony naprawdę potrzebujemy, by nie wydać pieniędzy niepotrzebnie.

Scroll to Top